فهرست مقاله نرم افزارERP:

 • تعریف نرم افزارERP(برنامه ریزی منابع سازمان)
 • تاریخچه پیدایشERP
 • نحوه عملکرد یک شرکتERPدر سازمان ها
 • مراحل پیاده سازیERPدر سازمان
 • مزایای استفاده از نرم افزارERP
 • معیار هایی انتخاب و خرید نرم افزارERPکه باید مد نظر قرار داد

توجه:با همکاری پارک علم و فناوری البرز تخفیف ویژه شرکت های دانش بنیان و فناور برای تماممحصولات:

۱) نرم افزار هایمدیریت مالی:حسابداری،حقوق و دستمزد،دارئی ثابت،خزانه داری،بهای تمام شده

۲) نرم افزار هایمدیریت لجستیک:مدیریت تامین و پیمانکاری،مدیریت انبار و حسابداری انبار،مدیریت فروش

۳) نرم افزار هایمدیریت تولید:اطلاعات مهندسی ساخت،سفارش گذاری تولید،ثبت و کنترل عملکرد تولید

نرم افزارERP(برنامه ریزی منابع سازمان)

برای برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise resource planning) که به اختصارERPگفته می شود تعاریف بسیاری موجود می باشد اما در کل می توان ای آر پی را شامل طیف وسیعی از فعالیت های مختلفی دانست که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می شود و تمام داده ها و فرایندهای یک سازمان را در قالب یک بانک اطلاعاتی به صورت پیوسته، منظم و دقیق ثبت و مدیریت می نماید.

۴منبع (Man, Machine, Material, Money)یا (مواد، ماشین آلات، پول و نیروی انسانی) مهمترین منابعی می باشند که در مفهومERPمورد استفاده قرار می گیرند و شرکت های فعال در صنعت ای آر پی با کمک به مدیریت دقیق این منابع در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد سازمان های دیگر اقدام می نمایند. درواقع نرم افزار هایERPابزاری می باشند تا بین همه فرایندهایمالی،لجستیکوتولیدارتباط برقرار کرده و در قالب یک نرم افزار جامع و یکپارچه گرد هم می آورد تا متخصصان بتوانند از این اطلاعات برای بهبود عملکرد سازمان استفاده نمایند.

تاریخچه پیدایشERP:

تاریخچه مدیریت منابع سازمانی به۱۰۰سال گذشته بر می گردد که در سال۱۹۱۳، مهندس فورد وایتمن هریس مدل جدیدی مبتنی بر کاغذ جهت مدیریت و زمان بندی تولید به نامEOQطراحی کرد که می توان سرآغاز این صنعت دانست .

EOQبرای چندین دهه به شکل استاندارد توسط شرکت های تولیدی مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه در سال 1964 به کمک یک راهکار خاص برنامه ریزی نیازمندی های مادی (MRP) و ترکیب کردن آن باEOQتوانستند تغییری بزرگ در این حوزه به وجود آوردند و این ابزار جدید تا سال 1983 که نسخه دوم آن با نامMRP llشناخته می شد به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت.

با پیشرفت تکنولوژی در دهه هفتاد و هشتاد میلادی، مفهوم های مختلف و مشابه بهMRP llشروع به شکل گیری کردند تا مدیریت تولید، حسابرسی مالی، مدیریت ارتباط با مشتری و منابع انسانی را به صورت یکپارچه بر عهده بگیرند که در نهایت سال 1990، کارشناسان فناوری برای این دسته بندی از نرم افزار ها نام تخصصی برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) را در نظر گرفتند.

نحوه عملکرد یک شرکتERPدر سازمان ها:

متاسفانه در کشور عزیزمان ایران شرکت های فعال در زمینهERPتوسط تبلیغات های گسترده باور های اشتباهی با هدف کسب سود بیشتر در ذهن مشتریان و مدیران نهادینه کرده اند.

همانطور که از تاریخچه پیدایشERPمشخص می باشد،ERPبا هدف افزایش بهره وری در سازمان مخصوصا خطوط تولید شکل گرفته است بنابراین مهمترین و اصلی ترین هدف شرکت های ارائه دهندهERPپیاده سازی نرم افزار نمی باشد بلکه نرم افزارERPساخته شده توسط هر شرکت، صرفاً ابزاری تخصصی منحصر به فرد جهت تحقق این امر در سازمان مشتریان خود می باشد.

به این ترتیب اگر بهترین نرم افزارERPموجود در جهان را خریداری نمایید اما شرکت فروشنده پس از فروش و نصب، قدمی در خصوص بهبود عملکرد سازمان شما انجام ندهد می توان گفتERPدر سازمان شما پیاده سازی نشده و صرفا نام و هزینه های یک نرم افزارERPرا به دوش می کشید.مراحل پیاده سازیERPدر سازمان شامل سه بخش می باشد.

مراحل پیاده سازیERPدر سازمان :

خرید لایسنس نرم افزار:

در این بخش شرکت یا سازمان مشتری با عقد قرارداد امتیاز استفاده از نرم افزارERPرا خریداری می نماید. توجه داشته باشید که شرکت های تولید کنندهERPمانند تمامی فعالان دیگر حوضه نرم افزار می بایست پس از فروش لایسنس خدمات فنی درخصوص ارائه سرویس پک و برطرف کردن مشکلات یا به اصلاح باگ های نرم افزاری را به صورت رایگان انجام دهند به طور مثال شما اگر لایسنس ویندوز را از شرکت مایکروسافت خریداری نمایید به صورت مکرر و خودکار آپدیت های جدید را دریافت می نماید و مشکلات نسخه قبلی برطرف شده و امکانات جدید اضافه می شود و شما به عنوان مشتری هزینه مجددی را درخصوص آن پرداخت نمی نمایید.

متاسفانه در ایران اکثر شرکت های ارائه دهنده با کم لطفی از ارائه این خدمات چشم پوشی کرده و به وظیفه خود در حل مشکلات سیستمERPعمل نمی نمایند یا حتی به صورت عمدی با عدم برطرف کردن برخی از مشکلات نرم افزار، مشتریان را به خود وابسته کرده و از آن به عنوان اهرم فشار جهت عقد قرارداد پشتیبانی سالیانه استفاده می کنند.

استقرار:

برنامهERPتوسط هر سازمان فعال در این صنعت به صورت تخصصی ساخته می شود در نتیجه نصب و راه اندازی آن در یک سازمان نیاز به تخصص های متفاوت در علوم شبکهIT، مالی، مدیریت و. دارد. پس از راه اندازی فنی در سرور شرکت مشتری، متخصصان با بررسی فرایند های مختلف واحدهای سازمان مشتری اقدام به سیستماتیک کردن فرایندها کرده و سپس با آموزش به کارمندان و ارجاع وظایف جهت ثبت اطلاعات سیستمERPرا در سازمان جاری می نمایند. در این مرحله با سیستماتیک شدن و حذف کاغذ های اضافه و ایجاد ارتباط سریع و مطمعن برخی از هزینه ها کاهش میابد.

پشتیبانی:

بخش پشتیبانی صنعتERPدر ایران خود به سه قسمت تقسیم می شود.

قسمت اول ایجاد ارتباط مستقیم جهت ارتباط کاربران برای گزارش خرابی یا ارائه ایده جهت توسئه نرم افزار می باشد که معمولا از طریق سامانه تیکت انجام می گیرد. همانطور که گفته شد این قسمت باید رایگان ارائه گردد و هزینه آن در خرید لایسنس نرم افزار گنجانده می شود.

قسمت دوم در راستای مشاوره و حل مشکلات در سطوح کارمندان بوده تا به کاربران استفاده درست و اصولی در اصلاح و ایجاد فرایند یا ساخت گزارش کمک نمایند که معمولا با تماس کارمندان به واحد پشتیبانی یا سامانه تیکت آغاز می گیرد.

قسمت سوم در سطوح مدیریتی بوده که واحد پشتیبانی با بررسی عملکرد سازمان و ارائه راهکارهای ERPمبتنی بر نرم افزار به مدیران سازمان، تغییر و اصلاح ساختاری دورن سازمانی ایجاد می نمایند که منجرب به افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها خواهد شد.

مزایای استفاده از نرم افزارERP:

مزایا و معایب سیستم هایERPبا توجه به تحلیل، معماری و تکنولژی های مورد استفاده در ساخت آن می تواند متفاوت باشد و مزایای گفته شده برپایه نرم افزارERPشرکت آوید سامانه رایمونمی باشد.

بعضی از مزایای مهم استفاده از نرم افزارERPعبارتند از:

 • کاهش هزینه ها در کلیه واحدهای سازمان نظیر کاهش هزینه های استفاده از برگه، کنترل موجودی انبار، هزینه منابع انسانی، هزینه تولید، هزینه عملیات حسابداری و ثبت اطلاعات مالی و.
 • افزایش سرعت و بازدهی در فرایند های سازمان
 • دسترسی سریع ، آسان ، آنلاین و دقیق به داده ها در سطح مدیریتی و کارمندی
 • افزایش چابکی تیم های مدیریتی و تصمیم گیرنده در رویارویی با بحران
 • استاندارد سازی فرایندها طبق معیار های جهانی
 • برنامه ریزی دقیق در بازه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت
 • ایجاد شفافیت و کاهش ی و هدر رفت منابع در سازمان
 • ایجاد یکپارچگی و انسجام اطلاعات ، داده ها و کاهش مغایرت با واقعیت موجود
 • ایجاد هماهنگی و سرعت همکاری درون سازمانی بین واحدهای مختلف ، کاهش وقفه های کاری و افزایش کارایی
 • افزایش کار تیمی
 • ساده سازی در فرایندها
 • کاهش هزینه های فناوری اطلاعات، پشتیبانی، مشاوره و آموزش کاربران
 • ریشه یابی دقیق مشکلات سازمان
 • دریافت آمار عملکرد به تفکیک هر واحد ، مرکز هزینه ، پرسنل یا دستگاه
 • افزایش امنیت و حقوق دسترسی در سطح کاربران
 • قابلیت ثبت یا نمایش اطلاعات از هر نقطعه از جهان
 • قابلیت دریافت اطلاعات در کامپیوتر، لپتاپ، تبلت یا موبایل
 • مدیریت دقیق پیمانکار و تامین کنندگان
 • افزایش رضایت مشتریان و پیمانکار ها
 • بهبود ارسال به موقع
 • بهبود سیکل تولید و کاهش توقفات
 • بدست آوردن دقیق بهای تمام شده محصولات یا خدمات
 • حذف هزینه های بلند مدت جهت تغییر نرم افزار با رشد و بزرگ شدن سازمان

چه معیارهایی برای انتخاب و خرید نرم افزارERPباید مد نظر قرار داد؟

 • فرایندهای سازمان وابسته به حوزه فعالیت و صنعت سازمان، ساختار داخلی ، موقعیت جغرافیایی و استراتژی مربوط به سازمان دارد در نتیجه یک نرم افزارERPمناسب باید به صورت داینامیک و معطف طراحی و ساخته شده باشد تا بتواند پوشش تمامی انواع فرایندها را بدهد و شرکت مشتری مجبور به قرار گرفتن در چارچوب مشخص شده استاتیک که مناسب سازمان نیست نشود.

 • از استاندارد ها و متود های جهانی در تحلیل نرم افزار استفاده شده باشد تا با استقرار نرم افزار ،استاندارد های سازمان نیز افزایش پیدا کند و درصورتی که شرکت ارائه دهنده اقدام به تغییر فرایندی در سازمان می نماید دلیل آن باید بر مبنای علمی ، قوانین مالی و کشوری و استاندارد های جهانی باشد.

 • بررسی صداقت در بیان خدماتی که ارائه می شود و صحت سنجی اطلاعات بسیار مهم می باشد هیچ شرکتی نمی تواند ادعا کند که نرم افزار ارائه شده بتواند تمام درخواست هایتان را دقیقا با همان شیوه ای که مد نظر شما است پوشش دهد در نتیجه نیاز سنجی و موارد مورد نیاز شرکت خود را به صورت کامل انجام دهید و پس از برگزاری جلسات اطلاع خواهید یافت که کدام یک از نیاز هایتان پوشش داده خواهد شد و اولویت بندی این نیازها تصمیم بهتری خواهید گرفت و می توانید جهت جلوگیری از خلف وعده مواردی را که شرکت ارائه دهندهERPاعلام آمادگی در حل آن کرده است در قرار داد ذکر نمایید.

 • در صنعت نرم افزار وجود باگ و مشکل در سیستم و توسعه مداوم یک امر جداناپذیر و غیر قابل انکار می باشد که غول های این صنعت در جهان مانند مایکروسافت ، گوگل ، اپل ،SAPو. بعد از ده ها فعالیت همچنان با ارائه آپدیت سعی در بهبود نرم افزار خود دارند در نتیجه مطمعن شوید شرکت ارائه دهنده نرم افزارERPمبلغ جداگانه ای را جهت حل مشکلات و باگ های سیستم یا ارائه سرویس پک ودریافت نکند یا اینگونه خدمات را مشروط به قرارداد پشتیبانی نکند.

 • تحت وب بودن نرم افزار در قرن۲۱که مرزها اهمیت خود را از دست داده است پارامتر بسیار مهمی می باشد که باعث می شود کاربران یا مدیران بتوانند از راه دور به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند که در هزینه رفت و آمد و سرعت انجام امور تاثیر به سزایی دارد.

 • قابلیت کار با سیستم در کامپیوتر ، لپتاپ ، تبلت و موبایل یکی دیگر از معیار های مهم انتخاب سیستمERPدر قرن 21 می باشد که به سازمان این امکان را می دهد تا کارمندان یا مدیران با کمترین امکانات و در هرجایی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

 • وجود حقوق دسترسی در ریزترین سطوح یکی دیگر از ویژگی بسیار مهم در راستای برقراری نظم و حفظ اسرار شرکت می باشد که می تواند مدیریت ، تقسیم وظایف ، برنامه ریزی و پیگیری اطلاعات را دقیق تر و از ایجاد خرابی دیتا ، مغایرت در اطلاعات سازمان یا ی جلوگیری نماید.

 • در نسل قدیم سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی طبق ابعاد سازمان (کوچک ، متوسط و بزرگ) طراحی و ساخته می شد در نتیجه وقتی که یک شرکت کوچک یا متوسط رشد پیدا می کرد دیگر سیستم قبلی توانایی برطرف کردن نیازهای آن را نخواهد داشت و باید نرم افزار دیگری خریداری نماید اما با پیشرفت تکنولوژی در نسل جدید نرم افزار هایERPبا تغییر معماری و طراحی نرم افزار این امکان به وجود آمده تا بتوان از یک نرم افزار داینامیک برای پوشش از یک کارگاه تا هولدینگ استفاده شود و با ت قیمت گزاری ماژولار مشتری بتواند علاوه بر سیستم امکانات مجود در آن سیستم را متناسب با نیاز خود انتخاب نماید که این امر هزینه ها را به صورت چشمگیر کاهش داده و در عین حال در آینده نیازی به تغییر کامل نرم افزار نداشته باشد و در هر مرحله از رشد سازمان به نسبت نیاز خود سرمایه گذاری انجام دهد.

 • یکی از مهمترین دلایل شکست استقرار نرم افزارERPدر سازمان ها مقاومت کاربران در استفاده از نرم افزار می باشد بنابر این باید به نیاز کاربران همچون سرعت عملکرد نرم افزار ، زیبایی و رابط کاربری ساده توجه داشت.

 • با توجه به پیچیدگی بالای نرم افزارERPسرور و سخت افزار مورد استفاده بسیار حائز اهمیت بود و هزینه زیادی را در زمان خرید نرم افزار برای سازمان به همراه خواهد داشت در نتیجه هرچقدر کیفیت برنامه نویسی پایین تر یا تکنولوژی مورد استفاده در نرم افزار قدیمی تر باشد نیاز به سخت افزار قوی تر دارد که باتوجه به قیمت بسیار بالای سخت افزار سرور و کلاینت هزینه سازمان شما را بسیار بالا خواهد برد این مشخصات به پارمترهای دیگری مانند تعداد سیستم ها و کاربران نیز وابسته است. به طور مثال اگر سروری اختصاصی برای نرم افزارERP(مالی ، لجستیک ، تولید) در نظر بگیریم رم سرور برای 10 کاربر 8 گیگ ، 10 تا 20 کاربر 16 گیگ ، 20 تا 40 کاربر 24 گیگ و 40 تا 200 کاربر 40 گیگ باید مناسب باشد و برای سیستم های کاربر نیز رم 4 گیگ باید جواب نیازها را بدهد.

 • حقوق مادی و معنوی نرم افزارERPمربوط به شرکت ارائه دهنده می باشد اما دیتای ثبت شده تماماً مطعلق به سازمان مشتری می باشد لذا در زمان خرید مخصوصا نرم افزار هایcloudدر صورت عدم تمدید قرارداد شرکت ارائه دهنده موظف است دیتای سازمان را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهد و از این موضوع حتما اطمینان حاصل نمایید.

 • برای شرکت های بزرگ که از سیستم های دیگری نیز استفاده می کنند وجود امکان شخصی سازی یا دریافتAPIتوسط شرکت ارائه دهنده مسئله مهمی می باشد.

نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان) رایمون

.

.

.

این متن صرفا یک رپرتاژ آگهی بوده و ما مسئولیتی در قبال محتوای آن نداریم و مسئولیت بر عهده سایتی است که لینک آن در داخل مطلب قرار گرفته است.

URL چیست؟ بهینه سازی Url در سئو سایت چیست؟

از کجا روغن حیوانی و طبیعی بخریم؟

فروشگاه تامین تک؛ تعمیرات تخصصی لوازم خانگی

نرم ,سازمان ,های ,افزار ,، ,شرکت ,نرم افزار ,می باشد ,به صورت ,برنامه ریزی ,شرکت های ,شرکت ارائه دهنده ,ریزی منابع سازمانی ,پیاده سازیerpدر سازمان ,ریزی منابع سازمان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
amoozeshdmc maralmusic stm32learn cinemamodren kavircnegint mobilenews86 ekokicoe faslekhazanbc xampzamp sakhtigirrezini1010